Hoppa till innehåll

Stark avslutning av Åberg i Tjeckien

66-rond lyfte svensken till en delad fjärdeplats.

Svensk Golf

Efter en lite trög tredjerond på lördagen av Ludvig Åberg avslutade Eslövspelaren i stil under söndagens slutrond av D+D Real Czech Masters. 66 slag innebar ett lyft från delad 14:e till delad fjärdeplats och det är starkt, inte minst med tanke på att förutsättningarna mellan veckans bana i Tjeckien, Albatross GC, och en normal PGA Tour-bana är relativt stor. Det blev åtta birdies under slutronden och den sista från cirka fem och en halv meter på det 72:a hålet var viktig då den tog honom från en tiondeplats till en delad fjärdeplats.

Nu väntar Omega European Masters på Crans-sur-Sierre GC nästa vecka och en sista möjlighet att övertyga den europeiska Ryder Cup-kaptenen Luke Donald att Åberg är värd ett wildcard.

Också Alexander Björk kom tillbaks bra efter sin 75-rond under lördagen. 68 slag bogeyfritt sista ronden innebar 14 under par totalt och en delad 14.e plats, åtta slag bakom skrällsegraren Todd Clements från England. 26-åringen drog tidigt under dagen till med en 63-rond och hans ledning stod sig hela vägen i hans 24:e start på DP World Tour. Hans mer namnkunniga landsman Matt Wallace utmanade hela vägen i ledarbollen men kunde inte göra den sista birdies för att nå Clements 22 under. Wallace hade möjligheten från knappt tre meter på det 72:a hålet men putten smet förbi hål.

Jens Dantorp slutade delad 31:a och Sebastian Söderberg delad 62:a.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – väldigt imponerad av Åberg

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Ny topplacering för Åberg

Klättrar på rankingen efter delad fjärdeplats i RBC Heritage.

Martin Strömberg

Åberg jagar segern i Texas

Ett slag bakom MacIntyre inför sista ronden.

Oväder stoppade Åbergs jakt

Maratondag väntar för Åberg med 30 hål på söndagen.