Hoppa till innehåll

Spieths önskan: ”Om alla skulle kunna göra mig en tjänst”

Trots en flygande start lyckades inte Jordan Spieth ta sig runt på en speciellt bra score. På hål 8 var han så frustrerad att han bad publiken om tystnad.

Jesper Johansson

Trots att Jordan Spieth tidigt under torsdagen var –2 blev det första varvet av Memorial Tournament inte vad amerikanen hade hoppats på. Dubbelbogeys på hål 6 och hål 8 innebar att han spelade halva rundan på 38 slag. På hål åtta slog han ett för långt utslag på par 3-hålet och hamnade i en jobbig situation. Bollen stannade på en väg och han fick lättnad. Därefter vände han sig till publiken och hoppades på lite sympati från supportrarna som gärna filmar slagen på nära håll:
– Om alla skulle kunna göra mig en enorm tjänst och inte filma det här slaget. Tack så mycket. Ibland är det häftigt att bara titta också. Snälla, inga telefoner. Jag kan inte ha några ljud som startar under det här slaget, sa Spieth enligt Golfweek.

Lingmerth bäste svensk efter 18 hål

Det är oklart om något ljud störde honom eller inte. Men Jordan Spieth slog bollen alldeles för kort och lyckades inte göra en up-and-down för bogey.

Efter dubbeln på hål 8 blev det yterligare en bogeys på hål 14 och 18. Totalt är Jordan Spieth tre över par, på en delad 85:e plats.

 


TV: Se Matsuyamas läckra eagle

Mer från samma ämne

Läs också

teekula på golfbana med grönt gräs
Tournytt

TourTempen – Touren har tappat identitet

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Valspar Championship 2026 - Final Round
Tournytt

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

Woods och Rolapp informerade spelarna om stora förändringar

Tiger Woods och PGA Tours nye vd Brian Rolapp presenterade framtidsplaner för spelarna på Bahamas.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du Norén i Tigers tävling

Alex Norén jagar topplacering när Hero World Challenge avgörs i Bahamas.

The Open 2026 – förändringar väcker missnöje

Ny range på Royal Birkdale har mötts av klagomål.

Åberg i utvald grupp första ronden

Världsnian Ludvig Åberg spelar tillsammans med Robert MacIntyre i en utvald grupp.

Lista: Här är alla som är med i The Open

Gotterup, Høigaard, Schmid och Kim sista spelare in i fältet till Royal Portrush.