Hoppa till innehåll

Spieth: ”Jag kunde gå på 59 slag”

Det blev "bara" 64 slag för Jordan Spieth under söndagsvarvet av Masters Tournament. Amerikanen har sett rundan i efterhand och menar att det kunde bli ett betydligt lägre resultat.

Jesper Johansson

Under söndagens runda av Masters Tournament spelade Jordan Spieth makalös golf och klättrade sex platser efter en 64-runda på Augusta National. Efteråt har han sett sin sista runda under majortävlingen och inför veckans Zurich Classic berättade amerikanen att han tror han kunde gått på 59 slag.
– Jag ser tillbaka på det och tror verkligen jag kunde gå på 59 slag utan att göra mycket mer än att sätta ett par puttar. Jag gav mig själv chansen på alla hål att skjuta en 59:a den dagen, vilket är riktigt, riktigt bra, sa Spieth under en presskonferens.

Under söndagen behövde Spieth endast 31 slag på de första nio hålen. På baknian gjorde han ytterligare fyra birdies innan han avslutade varvet med en bogey på hål 18. Till slut blev han ensam trea i tävlingen.
– Jag kände det redan under Houston Open veckan innan men framför allt på Augusta att min sving var bättre än någonsin under press, framför allt från tee. Jag tittade på rundan för att se hur det såg ut jämfört med andra rundor när det varit ett sämre spel från min sida.

Så funkar veckans lagtävling på PGA Tour


Jordan Spieth i ledning – igen

Jordan Spieth berättade också att den härliga känslan och självförtroendet kom till honom redan på rangen där han avslutade med 6-7 riktigt bra drives.
– Visst, jag satte ett par puttar men det var egentligen ingen stekhet runda med puttern. Jag satte mig i en bra birdieposition på nästan alla hål. 

Den fina avslutande rundan av årets första major hoppas amerikanen nu ska kunna kickstarta årets säsong – som börjat lite trögt för trefaldige majorvinnaren.
– Jag har jobbat hårt hela året och jag känner att närspelet är på rätt väg nu.
– Och att se några puttar sitta under press tror jag kommer vara värdefullt framöver. Det här kan vara gnistan jag behövde.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trots småmissar – Åberg i slagläge inför helgen

Bara fyra slag bakom ledaren efter 36 hål.

Martin Strömberg

Åberg het på greenerna med nya puttern

Ludvig Åbergs nya putter levererade direkt i Texas.

Kompisen tog plats på bagen – utan att fråga

Kevin Kisner gjorde comeback på PGA Tour – med en fastighetsjurist som caddie.

Jämnare och svårare än förväntat på Aronimink

DeChambeau, Fleetwood och Hovland tvingades packa ihop halvvägs.