Hoppa till innehåll

Spieth: ”Jag avskydde att gå till golfbanan”

Jordan Spieth berättade under en presskonferens hur jobbig tiden var efter kollapsen på Augusta National 2016.

Jesper Johansson

Jordan Spieth hade en fantastisk chans att vinna Masters Tournament två år i rad. Amerikanen briljerade 2015 och lyckades vinna den gröna kavajen. 2016 var han i den bästa av positioner men tappade allt genom två bollar i vattnet framför det tolfte hålets green.

TV: Spieth kollapsade med kvadrupel

Hans kollaps har diskuterats sedan dess och nu, mer än två år senare, medger amerikanen att han tog det hårt.
– Även fast det var en otrolig vecka och jag hade ett bra 2016 gäckade det där mig med alla frågor jag fick om det. Jag tillät den missen att bryta ner mig lite. Jag förlorade lite av min personliga frihet, jag slutade tro på mig själv och vem jag är som golfare, sa Spieth inför årets upplaga av Forth Worth Invitational (som han vann 2016).
– Jag avskydde att gå till golfbanan en tid efter det där.

Men allt ont för med sig något gott.

Jordan Spieth lärde sig av den klassiska missen och har sedan dess utvecklat en mental styrka. Amerikanen tillåter inte tidigare rundor, bra eller dåliga, påverka sitt sinne på golfbanan.
– Jag har försökt att vara mer självisk i mitt sätt att förbereda mig och jag fokuserar på att vara så glad som möjligt när jag spelar sporten jag älskar och inte fastna i allt snack runtomkring – oavsett om det är positivt eller negativt.
– För lovorden jag hör utifrån är för positiva och det negativa är för negativt. Jag försöker hålla mig neutral och se helheten.

Svensk Golf Podcast DOKUMENT: Sörenstams historiska start mot männen

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.