Hoppa till innehåll

Spännande avgörande väntar i ANNIKA Invitational

Det är jämt i toppen av ledartavlan inför torsdagens avslutning av ANNIKA Invitational Europe.

Göran Söderqvist

Ledningen delas av Yana Beli, Schweiz och Balma Dávalos Guaita, Spanien på tre under par. Två slag bakom ledarduon återfinns Kumla Golfklubbs Matilda Björkman som idag spelade sig runt Halmstad Norra på 68 slag. Höjdpunkten under hennes rond var hål 11. Där slog hon sin hybrid från 196 meter till två meter och sänkte för eagle.  

– Det var en bra rond. Jag var bra med drivern och så satte jag upp ett antal inspel hyfsat nära och gav mig själv både birdie- och eaglechanser. Men det var några hål på slutet där jag behövde rädda lite, vilket jag också lyckades göra. Skönt att se att jag kan göra lite up and downs för att rädda par, säger Matilda Björkman efter att ha signerat sitt scorekort. 

Björkman är taggad inför morgondagen och varför skulle hon inte vara det. Hon kommer att spela i ledarboll på hemmaplan inför både publik och Annika Sörenstam.

Det finns mer än segern att spela för under torsdagens tredje och avslutande rond. De tre främsta får en inbjudan att spela ANNIKA Invitational i USA under 2024.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Farmers Insurance Open
Tournytt

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Dramatisk avslutning i ANNIKA Invitational Europe

Kinga Kusmierska från Polen vann på Bokskogens Golfklubb. En avgörande birdie på det sista hålet säkrade hennes första internationella titel.

Olof Åsgård, Göran Söderqvist

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fransk seger i ANNIKA Invitational Europe

Louise Landgraf, Frankrike, höll sin ledning under hela finalronden. En avslutande bogey förstörde inte segerfesten då hon gjort birdie på både hål 16 och 17.

Svensk Golf/Göran Söderqvist

Allt om ANNIKA Invitational Europe på Isaberg

Isaberg Golfklubb välkomnar internationellt startfält med spelare från 22 länder.

Svensk Golf/Göran Söderqvist

Schweizisk seger i ANNIKA Invitational Europe

Bästa svenska slutade på femte plats när Sörenstams tävling avgjordes på Halmstad GK.

Göran Söderqvist

Svensk ledning i ANNIKA Invitational Europe 

Alicia Roth, GolfUppsala, leder i Halmstad.

Göran Söderqvist