Hoppa till innehåll

Spanjor bröt i Qatar med covidsymptom

Och engelsman i karantän efter bekräftad smitta.

Den här veckans Qatar Masters är den första ordinarie ET-tävlingen på nästan en månad och efter första dagens spel kom tävlingens första fall av covid-19.

Engelsmannen Matthew Jordan testade positivt under torsdagen och fick inte starta andra ronden. Jordan sitter nu i karantän.

Under andra ronden började spanjoren Adri Arnaus känna av covidsymptom och bröt efter åtta håls spel. Arnaus spelade med svenske Marcus Kinhult och australiern Wade Ormsby.

Spanjoren testades och befinner sig också han i karantän i väntan på resultatet.

Qatar Masters leds av dansken Jeff Winther på åtta under par när spelet bröts på på grund av mörker.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Evian bröts för åska – Lindblad fortsatt med i toppen

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tangerat personbästa för Dantorp

Tog karriärens tredje tredjeplats i Sydafrika.

Drömstart för Lingmerth – färdigspelat för Norén.

Här får ni all information om svenskarnas insatser i tourvärlden.

Svensk Golf

Tufft läge för svenskarna

Lemke och Karlberg kämpar för sina spelrättigheter i Portugal.

Sex svenska spelare – 31 under par

Svensk kanonstart i Portugal.