Hoppa till innehåll

Sörens­tams son vill ha betalt för att bära bagen

Annika Sörens­tams 14-årige son Will McGee gör caddiedebut på hemmaplan i LPGA:s säsongsstart.

När Annika Sörenstam spelar kändisklassen i LPGA-premiären Hilton Grand Vacations Tournament of Champions, så är det sonen Will McGee, 14, som caddar på familjens hemmabana Lake Nona i Orlando.

Caddiedebut

Will McGee gör sin första tävling som caddie och känner banan väl. Familjen bor vid 16:e hålet och både mamma och pappa Mike McGee (Sörenstams ordinarie caddie) menar att Will har stenkoll på greenerna. Uppdraget gäller dock bara torsdag och fredag – till helgen tar pappa över så att Will kan umgås med vänner.

Den första frågan från sonen inför jobbet var enkel: får jag betalt?
– Jag ville säga att jag betalat i 14 år redan. Men han får självklart något för jobbet, säger Sörenstam med ett skratt.

Läs också: Linn Grant redo för ny säsong och majorår

Fem svenskor

Sörenstam tävlar i kändisklassen i LPGA:s säsongspremiär. I den vanliga tävlingen är fem svenskor med i fältet – Linn Grant, Maja Stark, Madelene Sagström, Ingrid Lindblad och Linnea Ström. Väderprognosen gör uppgiften tuffare: ovanligt kyliga temperaturer i Orlando väntas under veckan. Tävlingen sänds i Viaplay och V Sport Golf:

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 29 jan., torsdag
    • 17:30 Huvudsändning
  • 30 jan., fredag
    • 17:30 Huvudsändning
  • 31 jan., lördag
    • 20:30 Huvudsändning
  • 1 feb., söndag
    • 19:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

Augusta National Archive
Tournytt

En spelare har lyckats med otroliga bedriften

Åberg före Scheffler och Woods på listan.

Travelers Championship - Round One
Tournytt

Första tävlingen i Championship Series presenterad

PGA Tours nya modell börjar ta form.

Ryder Cup 2025 - Friday Afternoon Four-balls
Tournytt

DeChambeau söker sig mot DP World Tour

Vill spela Irish Open på Trumps anläggning i höst.

Sörenstam: Korda måste vinna alla fem majors

LPGA anser att fyra raka majors räcker för en Grand Slam. Men Annika Sörenstam håller inte med.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är spelarna som tjänat mest på LPGA

Annika Sörenstam toppar fortfarande LPGA:s pengalista genom tiderna. Men Lydia Ko är nu nära att ta över förstaplatsen.

Svensk Golf

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.