Det är exakt ett år sedan Solheim Cup avgjordes på Golf Club St. Leon-Rot utanför tyska Heidelberg där Annika Sörenstam fungerade som vice-kapten för Europa.
Det blev en dramatisk tillställning.
USA svarade för en mäktig vändning.
Och det blev stora rubriker kring ett par situationer:
* Kaptenerna kontrovers.
Efter matchen förklarade Annika Sörenstam att hon kände sig extremt sårad:
När nästa Solheim Cup avgörs 2017 i Des Moines, Iowa så är Annika Sörenstam Europas kapten.
Annika Sörenstam följde säsongens sista major på plats i Frankrike och under Evian Championship pratade hon med media:
– Överst på vår lista kommer det sportsliga och fair play. Det sista vi vill ha är någon form av kontrovers. Det här är den största turneringen i damgolfen och vi vill inte åka därifrån med samma känsla som i Tyskland. Dessvärre pratar folk mer om den incidenten än om hur bra golf som spelades, säger Annika enligt Golf.com
Efter Evian Championship lämnade Solheim Cup-kaptenen över Rolex Annika Major Award till Lydia Ko. Utmärkelsen går sedan 2014 till den spelare som har det främsta facit i majortävlingarna.