Hoppa till innehåll

Sörenstam klar för U.S. Women’s Open

Har fått en specialinbjudan av USGA och har tackat ja.

Svensk Golf

Annika Sörenstam har vunnit 78 gånger på LPGA Tour och tio majors, varav tre U.S. Women’s Open. Förra året spelade hon också. Då fick hon plats i fältet i egenskap av regerande mästarinna i U.S. Senior Women’s Open som hon vann överlägset 2021. Nu får hon återigen plats i majorn, denna gång av ett undantag utfärdat av arrangören USGA.

Årets U.S. Women’s Open spelas för första gången på Pebble Beach Golf Links i Kalifornien som tidigare stått värd för sex U.S. Open för herrar, senast 2019 då Gary Woodland vann. Banan var dessutom spelplatsen för PGA Championship 1977 och har haft en årlig PGA Tour-tävling sedan 1947.

– Jag är otroligt tacksam att USGA ger mig möjligheten att spela i årets U.S. Women’s Open. Det är ett mästerskap som har hjälpt till att definiera min karriär, och att spela i det första på Pebble Beach, som kommer att vara ett avgörande ögonblick för damgolf, med min familj vid min sida kommer att bli en vecka vi aldrig glömmer, säger Sörenstam.

U.S. Women’s Open spelas 6–9 juli. Det blir Sörenstams 17:e start i majorn. Hon vann 1995, 1996 och 2006.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Då startar svenskorna i Women’s Open

Nordqvist först ut av svenskorna i årets sista major.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fyra svenskor i årets sista major

AIG Women's Open firar jubileum på klassiska banan.

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

The Open-tempen, dag 3

Ska Burns äntligen skriva in sig i historieböckerna?

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.