Hoppa till innehåll

Sörenstam klar för U.S. Women’s Open

Har fått en specialinbjudan av USGA och har tackat ja.

Svensk Golf

Annika Sörenstam har vunnit 78 gånger på LPGA Tour och tio majors, varav tre U.S. Women’s Open. Förra året spelade hon också. Då fick hon plats i fältet i egenskap av regerande mästarinna i U.S. Senior Women’s Open som hon vann överlägset 2021. Nu får hon återigen plats i majorn, denna gång av ett undantag utfärdat av arrangören USGA.

Årets U.S. Women’s Open spelas för första gången på Pebble Beach Golf Links i Kalifornien som tidigare stått värd för sex U.S. Open för herrar, senast 2019 då Gary Woodland vann. Banan var dessutom spelplatsen för PGA Championship 1977 och har haft en årlig PGA Tour-tävling sedan 1947.

– Jag är otroligt tacksam att USGA ger mig möjligheten att spela i årets U.S. Women’s Open. Det är ett mästerskap som har hjälpt till att definiera min karriär, och att spela i det första på Pebble Beach, som kommer att vara ett avgörande ögonblick för damgolf, med min familj vid min sida kommer att bli en vecka vi aldrig glömmer, säger Sörenstam.

U.S. Women’s Open spelas 6–9 juli. Det blir Sörenstams 17:e start i majorn. Hon vann 1995, 1996 och 2006.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf

Förste golfaren på 36 år – McIlroy årets sportperson

Stor dag för golfen i Storbritannien. Efter ett historiskt 2025 utsågs Rory McIlroy till BBC Sports Personality of the Year. Och Ryder Cup-laget blev årets lag.

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam inledde starkt och tog ledningen i U.S. Senior Women’s Open efter en runda på 70 slag.

Annika Sörenstam tillbaka i U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam gör comeback i U.S. Senior Women’s Open i södra Kalifornien. Svenskan lyfter fram både tävlingens betydelse, San Diego Country Clubs utmaningar och LPGA:s 75-årsjubileum.