Hoppa till innehåll

Söderberg jagar PGA-kortet i Sydafrika

Varje placering är viktig under slutronden i Sun City.

Ingen spelare lyckades rycka ifrån övriga i toppen under lördagens spel i Nedbank Golf Challenge. Världsåttan Max Homa gick runt på 69 slag och leder på 13 under par, ett slag före fransmannen Matthieu Pavon och med danskarna Thorbjørn Olesen och Nicolai Høigaard ytterligare ett slag bakom.

Sebastian Söderberg är bästa svensk med en rond kvar. Efter 70 slag på lördagen är Söderberg ensam sjua på åtta under par och med tunga prispotter i de avslutande två tävlingarna kan en bra säsongsavslutning räcka riktigt långt för göteborgaren. Han är just nu på 25:e plats på Race to Dubai-rankingen där de tio främsta – som inte redan har spelrättigheterna klara – erhåller spelrättigheter på PGA Tour. Om ställningen står sig även i morgon så klättrar Söderberg till en 19:e plats och då har han sex spelare med PGA-kortet klart framför sig på rankingen. Kan han klättra ytterligare några placeringar under söndagen så kommer han definitivt att ha kortet inom räckhåll inför DP World Tour Championship i Dubai nästa vecka.

Alexander Björk är åtta på samma lista och har i princip säkrat kortet på andra sidan Atlanten. Björk är delad tia på sex under par inför avslutningen på Gary PLayer CC och preliminärt klättrar han till en åttondeplats på Race to Dubai.

Vincent Norrman gick på 73 slag tredje ronden och delar 16:e plats inför slutronden på fem under par.

Jens Dantorp, som kämpar för en plats i fältet nästa vecka, gick på 76 slag och är just nu på 51:a plats på Race to Dubai. De 50 främsta får spela Tourfinalen.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensk 61-rond i kvalskolan

Sex svenska spelare på rätt sida efter två ronder.

Mardrömsstart blev drömavslutning – räddade tourkortet

Sean Crocker var på god väg att förlora sina fulla spelrättigheter på DP World Tour. Då kom en osannolik avslutning som förändrade allt.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Svenskarna balanserar i Sydkorea

Det mesta handlar om streckstrider inför sista ronden av den ordinarie säsongen.