Hoppa till innehåll

Snygg avslutningrond av Nordqvist

Hål 18 har kostat Nordqvist fyra slag i veckan. Men trots en dubbelbogey där under söndagen gick hon under par och avslutade årets Evian Championship snyggt.

Jesper Johansson

Efter tre rundor var Anna Nordqvist borta från segerchanserna i årets Evian Championship. Under veckan har hon varit urstark från tee men inte fått till det på greenerna och efter tredje rundan menade hon att hon fick dåligt betalt för de bra slagen hon slog.

Men på söndagen vände lyckan och Nordqvist gick totalt ett under par. Detta trots två bogeys och en dubbelbogey.

Dubbelbogeyn kom på det 18:e hålet och just det hålet har varit problematiskt för Nordqvist under veckan.

Där, där hon avgjorde Evian Championship 2017, har hon i år gjort två dubbelbogeys, en bogey och en birdie.

Men innan hon kom dit gjorde hon först tre raka birdies. Sedan en bogey, en birdie och en bogey. På hål 17 blev det ett par och på det 18:e blev det alltså en dubbelbogey.

På Nordqvists sista nio (banans fösta) gjorde svenskan åtta par och en birdie.

Totalt gick hon alltså +2 efter en 70-runda på söndagen.

Snygg avslutningrond av Nordqvist

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Ny stark rond av Åberg i Dubai

Bara två slag från täten inför slutronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Toursvepet USA – Birdiefest i Arkansas

I Toursvepet får du koll på hur det går för svenskarna på världens största proffstourer.

Norén leder efter 66-rond på Wentworth

Jagar andra segern på kort tid.

Svensktrion glänser på Wentworth

Åberg tvåa i Ryder Cup-genrepet.