Hoppa till innehåll

Smakstart för Svensson – men Knapp slog till med 59 slag

Hela listan: Alla som gått under 60 slag på PGA Tour.

Jesper Svensson inledde veckans PGA Tour-tävling strålande – men var inte i närheten lika het som amerikanen Jake Knapp.

Jake Knapp, 30, stod för en historisk runda under torsdagen när han blev den 15:e spelaren i PGA Tour-historien att gå under 60 slag. Knapp gick runt The Champion Course på PGA National Resort i Florida på 59 slag, 12 under par, och var felfri. Han noterades för tolv birdies och resten par. Amerikanen rivstartade dessutom ronden med fem raka birdies.

– Det var en av de där dagarna där allt bara klickade, säger Knapp.

Han leder med fyra slag före tre spelare på andra plats, och på delad femte plats hittar vi bäste svensk efter första ronden – Jesper Svensson, som fick en mycket lovande start med en 64-rond, sju under par.

Svensson, som gör sin debutsäsong, hade också något riktigt stort på gång. Precis som Knapp gick han första nio hålen på 29 slag, sex under par. Svensken var sedan åtta under par när han kom till 15:e hålet, men där blev det dessvärre en dubbelbogey. Han fick dock snabb revansch med en birdie på hålet efter och avslutade sedan med två raka par.
– En bra start, puttern var het och inspelen satt fint bortsett från det på 15:e, säger Svensson till PGA Tour.

På årets fem tävlingar har Svensson som bäst slutat delad tia och ligger 95:a i FedExCup. Om ställningen står sig klättrar han till 65:e plats. Topp 100 vid säsongens slut behåller sina spelrättigheter.
– Allt är nytt här borta, så det har varit en omställning. Jag började säsongen bra men har haft det lite tyngre senaste veckorna. Förhoppningsvis vänder det snart – det är fortfarande tidigt på året, och jag försöker bara bygga vidare hela tiden, säger Svensson.

Vincent Norrman och Tim Widing fick också okej starter på veckan. Båda gick runt på 68 slag, tre under par, och delar 48:e plats. Widing, som också är inne på sin debutsäsong, jagar sin första klarade kvalgräns för året.

Henrik Norlander skrev under scorekortet för 70 slag och är delad 97:a på ett under par.

Under 60 slag på PGA Tour

  1. Jim Furyk – 58 (-12), 2016, Travelers Championship
  2. Al Geiberger – 59 (-13), 1977, Danny Thomas Memphis Classic
  3. Chip Beck – 59 (-13), 1991, Las Vegas Invitational
  4. David Duval – 59 (-13), 1999, Bob Hope Chrysler Classic
  5. Paul Goydos – 59 (-12), 2010, John Deere Classic
  6. Stuart Appleby – 59 (-11), 2010, Greenbrier Classic
  7. Jim Furyk (2) – 59 (-12), 2013, BMW Championship
  8. Justin Thomas – 59 (-11), 2017, Sony Open in Hawaii
  9. Adam Hadwin – 59 (-13), 2017, CareerBuilder Challenge
  10. Brandt Snedeker – 59 (-11), 2018, Wyndham Championship
  11. Kevin Chappell – 59 (-11), 2019, A Military Tribute at The Greenbrier
  12. Scottie Scheffler – 59 (-12), 2020, The Northern Trust
  13. Cameron Young – 59 (-11), 2024, Travelers Championship
  14. Hayden Springer – 59 (-12), 2024, John Deere Classic
  15. Jake Knapp – 59 (-12), 2025, Cognizant Classic

Annika Sörenstam är den enda som gått under 60 slag på LPGA. Jens Dantorp (2011) och Jacob Glennemo (2017) har båda noterat 59-rundor i Nordic Golf League-tävlingar.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Dystert svenskfacit i Kalifornien

Åberg sjuk och övriga tre svenskar missade kvalgränsen i La Quinta.

Åberg klättrade i Kalifornien

Avancerade 28 placeringar efter 67 slag på fredagen. Nio slag bakom världsettan.

Från tee till green: herrarnas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här herrspelarna bilda ett fruktat lag.