Hoppa till innehåll

Slutade för två år sedan – vinnare i helgen

Som 25-åring valde han att avsluta karriären. Nu har han tagit sin första professionella seger.

Jesper Johansson

Curtis Thompson beslutade sig för att avsluta sin professionella karriär för två år sedan. Nu har 27-åringen tagit sin första seger.

Thompson, bror till Lexi med samma efternamn, lyckades under söndagen vinna Evans Scholars Invitational genom att göra en birdie på det sista hålet. Hans 70-rond, två under par, gjorde att han vann med ett slag över Will Zalatoris och Jimmy Stanger.

Det var efter en katastrofal säsong 2018 som Thompson beslutade sig för att avsluta karriären. Han hade förlorat sitt kort på Korn Ferry Tour och valde då att bli caddie åt sin syster samtidigt som han arbetade som caddie på sin lokala bana Pinetree Golf Club i Florida. Samtidigt gick han tillbaka till sitt college för att göra klart sin utbildning.

Men tävlingsnerven lockade fortsatt för Thompson, som därför kvalade in till Korn Ferry Tour genom Q-School förra året. Nu har han alltså tagit sin första professionella seger och är därmed rankad tolva på penninglistan.
– Jag trodde aldrig jag skulle vara här igen och jag trodde definitivt inte att jag skulle vinna. Jag kan inte tacka människorna runt mig nog för den hjälp jag fått när jag var på botten och vände. Jag är extremt glad. Det här ger mig ett intyg på att jag är bra nog för att spela här ute. Jag känner mig mer säker på mig själv, sa Thompson efter segern.

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Tiderna offentliga: Snabbast och långsammast på touren

Korn Ferry Tour publicerar nu spelarnas speltempo – och avslöjar tourens snabbaste och långsammaste namn.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Nyholm klar för PGA Tour

Segraren i Tourfinalen räddade svensken på sluthålen

Drömstart av Nyholm i kortjakten

Gick på 62 slag första ronden i näst sista tävlingen på Korn Ferry Tour.

Toursvepet USA – regnet stoppade spelet i Arkansas

Regnet stoppar spelet i Arkansas. LPGA-tävlingen Walmart NW Arkansas Championship avbröts på lördagen – nu är det oklart om det blir 36 eller 54 hål. Svenskorna får vänta på sin andra runda.