Hoppa till innehåll

Skräckhålet grusade Hedwalls segerdröm

"Jag har testat tre olika klubbor med samma resultat – gurkorna till vänster"

Martin Strömberg

Det blev till slut en andraplats för Caroline Hedwall i Sanya Ladies Open. 

Hon var ett ynka slag från ett särspel och för tredje ronden i rad ställde ett särskilt hål till det för ”Carro”. Det näst sista hålet har hon noterat bogey på alla ronder.

– 17:e har varit ett problem hela veckan. Jag har testat tre olika klubbor med amma resultat – gurkorna till vänster, berättar ”Carro” för Svensk Golf.

Hon fick chippa ut sig tillbaks på fairway och slog upp tredjeslaget bra till fyra meter från hål.

– Men putten stannade precis kort på hålkanten och det är ju typsikt golf och dessa små marginaler. Så det är klart att man är lite besviken efteråt.

Men samtidigt en andraplats och snubblande nära seger. Hon hade chansen på sista också men birdieputten stannade precis till höger om hålet.

– Detta har ju varit en av säsongens bästa tävlingar och ger en boost for självförtroendet, så allt som allt är jag ändå nöjd.

Segern gick till thailändskan Supamas Sangchan, ett slag före Hedwall.

Slutställning

 

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Tangerat personbästa av Arwefjäll i Mauritius

Delade andraplatsen efter bogeyfri avslutande 66-rond

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kanonrond av Arwefjäll – tvåa i Schweiz

Personbästa för den svenska rookien.

Örtengren leder på Hills

Amatören imponerar på hemmaplan.

Roger Andersson

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Klubbarna som gick vidare i Lag-SM

Åska störde andra dagens spel på Vreta Klosters GK.