Hoppa till innehåll

Skön start för svenskarna i tourfinalen

Alexander Björk och Joakim Lagergren har inlett DP World Tour Championship bra och är femma respektive 20:e efter första ronden.

Två svenskar spelar European Tours tourfinal, DP World Tour Championship i Dubai. Alexander Björk och Joakim Lagergren. 

Inför tävlingen var Lagergren 53:a i säsongsrankingen Race to Dubai. Lagergren gick två under par första ronden och är delad 20:e efter första dagens spel.

För Alexander Björk, rankad 51:a i Race to Dubai, gick det ännu bättre. 31-åringen inledde med en 68-rond, fyra under par, och är delad femma. En position som i nuläget skulle ge honom en slutlig 44:e plats i Race to Dubai.
Det har blivit 22 ET-tävlingar för Björk under säsongen. Hans bästa resultat är en delad fjärdeplats och han har skrapat ihop ytterligare två topp 10-placeringar. 

McIlroy leder

I ensam ledning efter första dagen är världsåttan Rory McIlroy. Nordirländaren gick sju under par och leder med två slag före en trio spelare. Vinner McIlroy ser han ut att sluta fyra på Race to Dubai. I toppen av den listan är det oförändrat efter första ronden, ettan Collin Morikawa är precis som Björk delad femma på fyra under par. För tvåan Billy Horschel gick det sämre. Amerikanen gick två över par och måste få igång spelet rejält om han ska rå på landsmannen Morikawa i fajten om R2D-titeln.

DP World Tour Championship

  • Spelplats: Jumeirah Golf Estates, Earth Course, Dubai, Förenade Arabemiraten
  • Par: 72
  • Regerande mästare: Matt Fitzpatrick (DP World Tour Championship), Lee Westwood (Race to Dubai)
  • Total prissumma: 9 miljoner dollar, varav 3 miljoner dollar till vinnaren
  • R2D-poäng: 12 000, varav 2 000 till vinnaren
  • R2D-ställning inför tävlingen:
    1. Collin Morikawa, USA, 3 856,4 poäng
    2. Billy Horschel, USA, 3 620,2 poäng
    3. Jon Rahm, Spanien, 3 402,5 poäng (Spelar inte tourfinalen)
    4. Tyrrell Hatton, England, 2 472,1 poäng

    51. Alexander Björk, Sverige, 781,3 poäng
    53. Joakim Lagergren, Sverige, 763,3 poäng

Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:



Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.