Hoppa till innehåll

Underbara hyllningen till Matsuyamas seger

Njut av den härliga grafiken i en japansk dagstiding, efter Hideki Matsuyamas banbrytande majorseger.

Bo Steffensen

Golf är stort i Japan och Hideki Matsuyama är den störste manlige golfspelaren i landet. Rentav en av Japans största idrottsprofiler. Så är också den förre världstvåan påpassad. Han har ett stort koppel av japanska journalister som följer honom varje tävling och rapporterar hem om varje slag. I alla fall när det inte är coronatider.

Efter segern i The Masters lär uppmärksamheten inte bli mindre för Matsuyama. I spetsen för hyllningarna hemma i Japan gick premiärminister Yoshihide Suga. Matsuyama syntes överallt.

En japansk tidning slog till med att redovisa samtliga Matsuyamas slag under de 72 hål han spelade på Augusta. En skön analog grafik i 80-talsstil. Och kanske lite oväntad i dessa tider.

Foto: @toddbakergolf på instagram.

Matsuyama är den förste manlige japan som vunnit en major. Närmast att göra det innan var Isao Aoki som 1980 blev tvåa i US Open bakom Jack Nicklaus.

Två japanska damer har tagit majortitlar. Chako Higuchi vann LPGA Championship 1977 och Hinako Shibuno vann Women’s British Open 2019.

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Delarna som sänkte Åberg

Tappade mycket in mot greenerna under fredagen.

Ludvig Aberg. US Open
Tournytt

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Åberg klättrar efter 65-rond

Bättre puttning nyckeln under en lättscorad lördag i Hawaii.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Hideki Matsuyama rånad på flygplats i London

Japanens plånbok samt caddiens och coachens pass stulna. 

Rookie! Det talar för och emot seger i Åbergs majordebut

Ingen nykomling har vunnit The Masters sedan 1979. 

Så mycket fick Scheffler för segern i The Masters

Årets prissumma var rekord för majortävlingar – 15 miljoner dollar.

Världsettan i stor ledning på Augusta

Scheffler: "Jag spelar fortfarande mot banan"