Hoppa till innehåll

Sjukstuga på WGC-tävlingen i Mexiko

Stenson var tvungen att bryta tävlingen i Mexiko på grund av matförgiftning. Men han är inte den enda spelaren som inte mår helt hundra.

Jesper Johansson

Henrik Stenson var tvungen att dra sig ur årets första WGC-tävling på grund av matförgiftning. Men han är inte den enda som mår dåligt.

Så här sa han till svenskgolf.se/wp i natt:
– Jag är inte ensam om det tydligen. Det första som jag möttes av när jag kom till doktorn var Imodium och lite andra piller.

Det finns även andra spelare som mår dåligt. Adam Scott kämpar med en förkylning, Ryan Moore har bihåleinflamation och Rory McIlroy verkar ha ätit samma mat som Henrik Stenson.
– Jag var uppe till 03.00 och tillbad porslinskålen, sa McIlroy til Golf Digest efter rundan.

Men att nordirländaren mådde dåligt var inget som syntes på scorekortet. McIlroy är tre under par efter 18 hål, och ett slag bakom de sex spelarna som leder.
– Jag gick ut och försökte spela på mitt sätt. Nu är jag äntligen tillbaka i tävlings-mode. Jag gjorde många par och spelade ganska stressfri golf.

 

 

På grund av banans läge långt över havet slår spelarna ungefär 15 procent längre än vanligt. Därför kunde Rory McIlroy slå fem drives över 350 yards, alltså 320 meter. Hans längsta var 368 yards – 337 meter.
– Jag spelade med drivern när jag behövde eller kände att jag kunde göra det. Det är definitivt en bana där vissa hål passar vissa spelare bättre än andra.

Trots matförgiftningen trivs fyrfaldige majorvinnaren i Mexiko. Och nu hoppas han att sporten kan växa i landet.
– Jag tror att alla spelare här är entusiastiska över att vara i Mexiko. De har aldrig haft en så här stor golftävling i landet, så det är kul. Det är kul att se så många ungar som är här och har roligt. Förhoppningsvis kan det fortsätta på samma sätt hela veckan, sa Rory McIlroy.

Great to be back! #wgcmexico #Repost @pgatour ・・・ Nice to see you again, Rory.

Ett inlägg delat av Rory McIlroy (@rorymcilroy)

 

Här är leaderboarden från Mexiko.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Följ svenskarna sista ronden – Åberg i Featured Groups

Åberg får jaga topplacering tillsammans med Reitan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen 2.0 – vem ska stoppa Scheffler?

Vi listar de hetaste och svalaste under andra ronden på Royal Portrush.

Toursvepet – jätteskrällar leder Evian Championship

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

U.S. Open-Tempen 3.0

Vi listar det som stack ut – positivt och negativt – under tredje ronden på Oakmont Country Club.

TourTempen – Rullade i en monsterputt för seger nummer 47

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.