Hoppa till innehåll

Självsäker Bryson planerar att dominera veckans bana

En 121 år gammal golfbana står för underlaget i veckans PGA Tour-tävling. Bryson DeChambeau planerar att utnyttja den gamla, korta, designen skapad av Donald Ross.

Jesper Johansson

1899 byggdes Detroit Golf Club, belägen mitt i staden. Donald Ross, en av världens mest hyllade arkitekter, anlitades för att skapa golfbanan och i mångt och mycket ser man att banan är gammal.
Den är inte speciellt lång men desto smalare. Med åren har också höga träd vuxit längs fairways vilket gör att spelarna måste ha precision när de spelar banan.

Eller jättemycket längd. Som Bryson DeChambeau.

Inför veckans tävling pratade han med journalister på plats i Michigan och det var ord och inga visor.
– Jag har inte spelat båda sidorna av banan än men den känns ganska tight. Det är mycket ruff här ute. Jag tror att det är många bunkrar runt 290 yards (265 meter), så förhoppningsvis kommer jag kunna flyga över dem så de inte är i spel. Förlåt mig, Mr. Ross, men du vet – det är vad det är, sa DeChambeau inför tävlingen.

Självförtroende finns det gott om.
De senaste sex starterna har amerikanen slutat topp-10 varje gång och även om det är första gången han ska tävla på den klassiska banan i USA:s norra delar tror han på ett bra resultat.

Förra året pulveriserade spelarna banan och för att vinna var man tvungen att gå 25 under par. Något liknande lär vara nödvändigt i år. Kanske kan DeChambeaus aggressiva spel från tee göra att han får en fördel.
– Jag gillar den här typen av golfbanor. De passar mig bra. De känns som en country club, vilket är den typ av golfbana jag växte upp på. Min moderklubb, Belmont country Club, är väldigt lik så jag är bekväm här. Jag gillar verkligen den här typen av golfbanor och jag trivs och frodas på den här typen av banor. Detroit Golf Club är inget undantag, sa DeChambeau.

Läs mer: Så sänds veckans PGA Tour-tävling

Läs också: Bästa grupperna i Detroit – då startar svenskarna

Mer från samma ämne

Läs också

trofe på golfbana
Tournytt

Här är rekordpotten i KPMG Women’s PGA Championship

Veckans majortävling har den största prissumman någonsin i damgolfens historia.

publik, läktare på golfbana
Tournytt

TourTempen – så långt från sportens budskap

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelare i högt ruffgräs
Tournytt

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ svenskarnas segerjakt ikväll

Dubbla segermöjligheter på de stora tourerna.

Tätkänning för Stark och Grant

Delar fjärdeplatsen efter 63-rond på fredagen.

Rahm: ”Jag vet ingenting om affärer”

Spanjoren vill inte blanda sig i rekryteringen av investerare till LIV Golf.

Martin Strömberg

Bryson tog hjälp av AI – sköt 65 dagen efter

Efter en svag lördag tog Bryson DeChambeau hjälp av AI. Dagen efter var spelet tillbaka.