Hoppa till innehåll

Si Woo Kim i förarsätet i Texas

För tredje rundan i rad leder Si Woo Kim Valero Texas Open.

Erik Hallberg

Den 23-årige sydkoreanen gick in i lördagens spel med en ledning på fyra slag, den största ledningen efter 36 spelade hål hittills den här säsongen.

Redan efter fem hål var ledningen borta då kanadensaren Corey Conners, som tagit sig in till tävlingen genom kvalet i måndags, inlett med fyra birdies på de fem första hålen.

Kim, som vann The Players Championship 2017 kom dock tillbaka. På det 16:e hålet var han nära att göra HIO för andra dagen i rad och på 18:e hålet gjorde han birdie för att ensam ta över ledningen igen.

Leder med två slag – då gör han HIO

–Det var en tuff dag. De första sex hålen var både regniga och blåsiga. Vädret blev bättre i slutet vilket hjälpte. Känslan är fortfarande bra och jag ser verkligen fram emot morgondagen, säger Kim till pgatour.com.

Jonas Blixt, som är den ende svensk som spelar i helgen, hade en fin lördag. Blixt noterades för 69 slag vilket räcker till en delad 40:e plats.

Si Woo Kim i förarsätet i Texas
Klicka på bilden för att se hela leaderboarden

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Svensk 61-rond i kvalskolan

Sex svenska spelare på rätt sida efter två ronder.

Svenskarna starka i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin avancerade efter varsin 68-rond på Mallorca.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.