Hoppa till innehåll

Sex svenskar på plats i München

Simulatormästaren gör debut på DP World Tour.

Svensk Golf

Det är dags för den klassiska DP World Tour-tävlingen, BMW International på Golfclub München Eichenried utanför München. Tävlingen, som vunnits av bland andra Henrik Stenson två gånger, Robert Karlsson och Niclas Fasth, har spelats sedan 1989. De största namnen i årets startfält är Ryder Cup-aspiranterna Victor Perez, danske Rasmus Højgaard, polske Adrian Meronk och svenske Sebastian Söderberg, just nu på 16:e plats på Race to Dubai. Bästa svensk på den listan är Alexander Björk på en tiondeplats, Björk är dock spelledig den här veckan.

Ryder Cup-kaptenen Luke Donald finns också på plats och engelsmannen spelar med spanjoren Pablo Larrazabal och tyske veteranen Marcel Siem första två ronderna.

De sex svenskar som finns på plats i München är Sebastian Söderberg, Marcus Kinhult, Tobias Edén, Mikael Lindberg, Niklas Lemke och Rasmus Rosin. Rosin, som bland annat vann dubbla SM-guld i simulator-SM tidigare i år, har fått en sponsorsinbjudan, och gör sin första start på DP World Tour. Rosin är just nu på 125:e plats på MoreGolf Mastercard Tours Order of Merit och har som bäst hittills i år en delad 19:e plats från Unicef Championship i maj.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.