Hoppa till innehåll

Sergio Garcia i delad ledning innan avbrottet

Sergio Garcia är i delad ledning på Valderrama. Men ingen spelare har hunnit spela 18 hål. Detta på grund av risk för åska.

Jesper Johansson

Sergio Garcia är regerande mästare i veckans Andalucia Valderrama Masters. Tävlingen, som görs i samarbete med spanjorens egen stiftelse, har i år fått en dålig start.

Redan innan torsdagens spel fick golfarna vänta i två timmar innan de kunde komma ut och spela på grund av ett kraftigt oväder som drog in över Sotogrande i södra Spanien. 

Och när spelet väl var igång fick det återigen avbrytas vid 14.50 på grund av risk för åska.



Men innan avbrottet hade lite golf spelats också. Bland annat av Sergio Garcia – som hade hunnit spela 14 hål och var -3.
Det skickade upp hemmaspelaren i delad ledning. 

Tio svenskar finns med på Valderrama, bara Mikael Lundberg (+2 efter 9) hade hunnit starta när spelet stoppades. 
Rond 1 återupptogs klockan 17.00.



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Garcia bekräftar: Lämnar LIV Golf och siktar på Ryder Cup

Sergio Garcia lämnar LIV Golf efter fyra säsonger. Nu siktar spanjoren på en återkomst till DP World Tour och Ryder Cup 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Garcia vill få LIV-kontraktet avslutat

Sergio Garcia har vänt sig till konkursdomstolen för att få sitt LIV Golf-kontrakt formellt avslutat.

Garcia: ”Jag är 99 procent säker”

Öppnar för mer spel på DP World Tour.

Garcia: Lasagnen ställde till det i The Open-kvalet

Fyra svenskar missade The Open, och även Sergio Garcia blev utan plats på Royal Birkdale. Spanjoren pekade efteråt ut en oväntad orsak till kvalmissen.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.