Hoppa till innehåll

Sena birdies lyfte Norén

Och Hovland avslutade med mäktig eagle.

Det såg länge ut att bli en ganska intetsägande förstarond för Alex Norén i RBC Heritage.

Efter 14 spelade hål hade Alex gjort två birdies, en bogey och en tråkig dubbelbogey på det tionde hålet då han missade sin drive vänster i vattenhindret.

Men avslutningen gav förhoppningsvis mersmak och en skön känsla inför andra dagens spel på Harbour Town Golf Links. Norén rullade i tre birdieputtar från mellan en och en halv och tre meter och tog sig hastigt och lustigt från runt 100:e plats till en delad 45:e på totalt två under par.

Vår andra nordiska deltagare, Viktor Hovland, var ännu vassare första dagen.

Det 22-åriga superlöftet avslutade med att sätta en pitch från närmare 30 meter på det nionde hålet för eagle och en rond på 65 slag.

Med det resultatet delar Hovland tredjeplatsen, ett slag bakom ledande Ian Poulter och Mark Hubbard.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Åberg klar för dubbla starter på DP World Tour

Spelar både BMW PGA Championship och Open de France i september.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Han vann måndagsavslutningen på PGA Tour

72 hål räckte inte för att skilja världsettan Scottie Scheffler och Viktor Hovland åt. Travelers Championship avgjordes i särspel på måndagen.

Hovland och Scheffler i särspel – 15.00 måndag

Travelers Championship avgörs först på måndagen efter tajt avslutningsrond.

Hovland har hittat formen igen

Norrmannen tillbaka – jagar sin åttonde seger på PGA Tour.

Svagt uppåt för Åberg och Norén

Svenskarna bäst i hela fältet i varsin kategori. Ändå långt ner på ledartavlan.