Hoppa till innehåll

Seger i helgen – men snart väntar militären

Si Woo Kim, senaste vinnaren på PGA Tour, kommer snart behöva göra militärtjänstgöring.

Jesper Johansson

För tredje gången i karriären har Si Woo Kim vunnit på PGA Tour. I helgen vann han The American Express i Palm Springs och sydkoreanen är en av de största inom moderna golfen. Men bara för att han är en profil, en enastående golfspelare och en spelare med stjärnstatus innebär det inte att han kommer undan politiken.

25-åringen, kommer snart behöva gå med i den sydkoreanska militären. Han har skjutit upp sin inryckning i två år men klockan tickar, snart har han inget val. Enligt sydkoreansk lag måste alla män i landet göra sin militärtjänst mellan åldern 18 och 28 år.
– Jag har inte gjort militärtjänstgöringen än men jag måste planera för det eftersom jag är från Korea. Men jag vet inte när det blir, sa Kim efter helgens seger genom en tolk.

Det finns dock en möjlighet för Si Woo Kim att slippa åren inom militären. Koreanen, som nu är rankad topp-50 i världen efter segern, kommer att slippa tiden i militären om han tar en olympisk medalj eller guld i de asiatiska mästerskapen. Det finns dock de som menar att Kim redan borde vara tillåten att slippa rycka in. Detta då han vann The Players Championship – en av årets största tävlingar.

2020 kom Seung Yul Noh tillbaka till tävlingsgolf efter en två år lång militärtjänstgöring. Sangmoon Bae blev klar med sin 2018. De båda var tidigare vinnare på PGA Tour.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Kim slipper militärtjänsten – de tvingades pausa karriären

Tom Kim vann guld och slipper ett långt avbrott i karriären. Tidigare sydkoreanska PGA Tour-spelare har tvingats ta paus för militärtjänst.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Då startar Åberg och Norén – fredagens starttider i BMW Championship 2026

Alex Norén spelar i en utvald grupp med Jake Knapp, medan Ludvig Åberg spelar med Collin Morikawa. Här är fredagens starttider i BMW Championship.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

Svensksuccé i Memphis – se höjdpunkterna

Norén trea och Åberg sjua bakom överlägsen Scheffler.

Norén jagar första segern på PGA Tour

Två slag bakom ledarduo inför slutronden i Wyndham Championship.