Hoppa till innehåll

Se Leishmans läckra chipp och lagets usla high five

Marc Leishman lyckades rädda upp en birdie på hål 16 med en mycket fin chipp. Därefter firade han tillsammans med lagkamraten Cameron Smith genom en genomusel high five.

Jesper Johansson

Hål 16 på TPC Louisiana spelas kort, vilket innebär att par 4-hålet är en bra birdiechans även om man spelar foursome. Den svåra spelformen där man slår varannat slag gör nämligen att man inte kan försäkra sig om någonting. Det blev visserligen en birdie på hål 16 för lag Leishman-Smith men den satt långt inne.

Hålet är nämligen inte mer än 270 meter, vilket gjorde att greenen kunde nås från tee. Smith slog en threewood men drog den lite väl mycket vänster vilket innebär att den till slut stannade i vattnet.
Men eftersom bollen hade korsat hindrets linjer framme vid green hade Marc Leishman, som skulle slå det andra slaget, en god chans att sätta chippen.

Det var också precis vad han gjorde för att göra birdie.

Den läckra birdien var precis vad de behövde för att orka hålla i och till slut lyckades de vinna i särspel.

Delikata chippen kommer antagligen de båda minnas en lång tid framöver. Vi också.
Tyvärr kommer vi också minnas en historiskt svag high five eller fist bump.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Bästa majorn hittills för Maja Stark – nia på Pebble Beach

Så här gick det för svenskarna runt om i tourvärlden.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Willett och Wallace tacksamma mot LIV-spelarna

Hoppade upp topp-125 tack vare Smith och övriga som hoppade över till LIV senast.

Smith: ”Ett erbjudande jag inte kunde säga nej till”

Världstvåan fick, enligt uppgift, en dryg miljard för övergången till LIV. Spelar denna veckan. Får inte vara med i Presidents Cup.

Bo Steffensen

Smith lämnar för LIV – men två storstjärnor stannar på PGA Tour

Spelare fortsätter att lämna PGA Tour för LIV Golf Invitational Series.

Drömrond gav Smith första majorsegern

Avslutade med 64 slag och tangerade Stensons rekord.