Hoppa till innehåll

Se höjdpunkterna från sista dagen i The Open

Vinnaren Collin Morikawas prickskytte – Jon Rahms birdiejakt – Jordan Spieths närspel och mycket mer.

Collin Morikawa vann The Open på Royal St George’s. Den 24-åriga amerikanen har nu vunnit två majors på åtta majorstarter. 

Segern säkrades genom stabilt spel från tee, fantastiskt järnspel och beslutsamhet i puttningen och Morikawa stod för många av de bästa slagen från sista tävlingsdagen. Men det var många som spelade bra. Brooks Koepka var beslutsam och en 65-rond gjorde att han klättrade 19 platser till 6:e plats sista dagen. Jon Rahm var nog den som spelade allra bäst tee till green under söndagen, men puttningen kom inte igång förrän mot slutet, spanjoren slutade trea tillsammans med Louis Oosthuizen. Jordan Spieth gick ut som trea och gav allt för att jaga ifatt Morikawa. Spieths 66-rond bjöd på många fina slag.

Klicka på videon nedan och sug in det bästa och sista av 149:e upplagan av The Open:


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

The Open 2026 – förändringar väcker missnöje

Ny range på Royal Birkdale har mötts av klagomål.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen 4.0 – hur många majors kommer Scheffler att vinna

Vi listar de heta, ljumna och svala efter årets The Open.

The Open-tempen 3.0 – är Scheffler så här överlägsen?

Världsettan bara tuggar på, till synes helt obekymrad.

The Open-tempen 2.0 – vem ska stoppa Scheffler?

Vi listar de hetaste och svalaste under andra ronden på Royal Portrush.

Så följer ni svenskarna under fredagen i The Open

Svensson bäst första ronden och först ut på fredagen.

Martin Strömberg