Adam Scott riskerade att missa sin första major sedan 2001. Australiensaren hade en svit på 67 raka starter i en major men för att få en biljett till US Open 14–17 juni så krävdes en topp-60-plats på världsrankingen.
På den senaste listan var Adam Scott 64:a och därmed återstod bara en ordinarie tourtävling för att säkra platsen – den här veckans FedEx St. Jude Classic i Memphis, Tennessee.
Därför bestämde sig Adam Scott för att stanna kvar i Columbus, Ohio, efter Memorial Tournament och spela kvalturneringen till US Open.
Där fick dock majorvinnaren kämpa för att kvala in. 14 biljetter till US Open fanns i potten och Adam Scott tog den sista med ett slags marginal efter att ha gått de 36 hålen på 138 slag (-6).
