Hoppa till innehåll

Scottie Scheffler: LIV-spelarna bär ansvaret för splittringen

”Om vi vill veta varför golfen fortfarande är splittrad, fråga dem.”

Världsettan Scottie Scheffler, 28, håller fast vid sin åsikt att det är spelarna som lämnat PGA Tour för LIV Golf som bär ansvaret för den fortsatta splittringen inom herrgolfen och att de har skapat situationen där golfens toppspelare endast möts i de fyra majortävlingarna.

– Om vi vill veta varför golfen fortfarande är splittrad, fråga dem. Åk dit där de spelar och se om ni kan få svar på när golfen ska återförenas. Vi får se vad som händer, sa Scottie Scheffler under en presskonferens inför The Masters, som spelas 10–13 april, och där amerikanen är regerande mästare.

”De gjorde sitt val”

Scheffler betonar att han inte hyser agg mot de spelare som valt att lämna PGA Tour men att konsekvenserna av deras beslut ligger hos dem själva.

– Jag önskar att några av de killarna hade stannat, men i slutändan gjorde de sitt val. De visste vad det innebar, och jag är inte här för att försöka ändra deras åsikt. Jag har inga hårda känslor gentemot dem. De gjorde det de ville, och jag kan inte styra deras liv, säger Scheffler.

För Scheffler råder det ingen tvekan om att PGA Tour fortfarande är den starkaste touren inom professionell herrgolf.

– Jag saknar konkurrensen. De har en del riktigt bra spelare på sin tour, men jag tycker fortfarande att PGA Tour har de klart bästa spelarna i världen. Djupet i startfälten och nivån på tävlingarna är fortfarande ojämförlig. Det är därför jag spelar här – för att jag älskar konkurrensen.

Saknar Jon Rahm

En spelare som Scheffler särskilt saknar att mäta sig med är Jon Rahm, som han haft flera tuffa dueller med både på PGA Tour och i Ryder Cup.

– En av de största glädjena i min karriär har varit att spela mot Jon. Han är en fantastisk spelare och en enorm talang. Jag blev definitivt förvånad när han valde att gå, och jag saknar att spela mot honom.

Han ser dock fram emot framtida möten, särskilt i majors och Ryder Cup.

– Vi har haft några riktigt bra matcher genom åren. Jag tror vi har delat på de flesta av våra Ryder Cup-matcher. Jag kommer verkligen att ta vara på de chanser jag får att tävla mot honom i framtiden.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV-spelaren: ”Det verkar finnas en råtta bland oss”

LIV Golf befinner sig i en turbulent period. Nu hävdar Thomas Detry att någon i spelarnas privata chatt läcker information till medierna.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

LIV Golf söker konkursskydd – skyldig Rahm miljoner

LIV Golf har ansökt om konkursskydd i USA. Skulderna kan uppgå till en miljard dollar – och flera stjärnor väntar på pengar.