Hoppa till innehåll

Scott petas av landsmannen

Adam Scott kommer inte att spela World Cup i november. Hans landsman, Marc Leishman, valde en annan spelare till tävlingen.

Jesper Johansson

I november ska World Cup of Golf spelas. Senast vann Danmark med Thorbjörn Olesen och Sören Kjeldsen i laget.

Nu ska de försöka försvara sin titel i Australien och i hemmalaget kommer en debutant att spela.

Jason Day har nämligen meddelat att han inte kommer kunna spela tävlingen då han och hans familj väntar barn runt det datum då tävlingen spelas. Därför fick Marc Leishman ta över kaptensrollen och därmed välja sin spelpartner.

Det naturliga valet för honom under de senaste 15 åren hade varit Adam Scott. Men kanske ser vi nu ett generationsskifte i Australiens topp.

Marc Leishman valde nämligen Cameron Smith som sin lagkamrat istället för Scott.

Tävlingen spelas 22–25 november och spelarna gör upp om 7 miljoner dollar, ungefär 63 miljoner kronor.

 


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Så ser du DP World Tour-premiären – svensk nykomling i fältet


DP World Tour startar i Australien med ett starkt startfält. Debutanten Tobias Jonsson är ende svensk på plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Scott: ”Inga framsteg i förhandlingarna med PIF”

Trots höga förväntningar i början av året har samtalen mellan PGA Tour och PIF stannat av. Spelardirektören Adam Scott bekräftar att det inte skett några framsteg – och att ansvaret nu ligger på PGA Tours nya vd.

Sandborg bredvid Scheffler och Scott

Debutanten fick en speciell start på drömveckan i Portrush

U.S. Open-Tempen 3.0

Vi listar det som stack ut – positivt och negativt – under tredje ronden på Oakmont Country Club.

TourTempen – Fyra jämnare ronder den här veckan?

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.