Hoppa till innehåll

Schwab har greppet i Turkiet

Norén föll tillbaks efter tung rond

Martin Strömberg

Det fanns stora förhoppningar på Alex Norén inför tredje ronden av Turkish Airlines Open, den första slutspelstävlingen på Europatouren.

Men tyvärr hittade inte Norén det fina spelet från de två första dagarna, en treputt på fyran och en drive i vattnet på sjätte hålet var inte den starten som behövdes.

Sedan blev det uppförsbacke.

– Det var en irriterande dag på banan. Dålig inställning och jag litade inte på slagen, jag är besviken på mig själv, sa Norén till Viaplay Golf efter ronden.

Det blev 74 slag på ronden och med totalt nio under par föll Norén från delad andra- till delad 25:e plats. Nio slag bakom ledande österrikaren Matthias Schwab.

– Det finns mycket birdies därute och det är bara att tugga på. Jag ska jobba på inställningen till i morgon, lovade Norén. 

Bästa svensk är nu Marcus Kinhult som gick runt på 68 slag tredje ronden.

Han är tio under par totalt och delar 17:e plats inför slutronden.

– Det som är bra var väldigt bra och idag var bästa dagen på banan. Väldigt mycket mer nöjd med fyra under idag än igår, sa Kinhult till Viaplay efter sin rond. 

Den 24-årige österrikaren Matthias Schwab jagar sin första seger på Europatouren men han har imponerat stort under säsongen. Han slutade delad fyra i WGC-HSBC Champions förra veckan och delad fyra vid den senaste Rolex Series-tävlingen i Italien för tre veckor sedan.

Kanske är det dags för den talangfulle österrikarens första riktigt stora seger.

Sebastian Söderberg är på delad 50:e plats efter 69 slag på lördagen medan fjärde svensken, Joakim Lagergren, är på delad 58:e plats efter 73 slag.

 

Schwab har greppet i Turkiet

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Alex Norén stod för en kämparinsats där det långa spelet inte motsvarade den låga scoren. För Åberg blev det några tappade placeringar.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Lagergren elva i Schweiz

Avancerade två platser på Race to Dubai.

Lagergren topp tio i Schweiz

Sex slag bakom Casey inför sista dagens spel i alperna.

Lagergren klättrar i Alperna

Delar åttondeplatsen efter andra raka 66-ronden.