Hoppa till innehåll

Schauffele i storbråk med R&A

"Jag har blivit kallad fuskare"

Martin Strömberg

De senaste två åren inför The Open testar R&A ett urval av spelarnas drivers för att se så att de håller sig inom de mätvärden som är tillåtna, ett så kallat CT-test. Man släpper en pendel mot träffytan och mäter trampolineffekten.

Inför årets The Open gjordes inget undantag och 30 slumpmässigt utvalda spelares drivers testades. 

Förra året visade inga drivers i testet otillåtna värden men just i år berättade amerikanen Xander Schauffele att hans driver visade för höga mätvärden.

Normalt sett hålls resultatet hemliga men enligt Schauffele har R&A släppt resultatet till somliga och människor runt om kring honom har kommenterat testet.

Därför väljer han själv att berätta om hur illa han tycker att R&A skött ärendet.

– Jag har blivit kallad fuskare och jag vet att det är på skoj när det kommer från mina kollegor ansikte mot ansikte. Men när någon skriker det om mig inför 200 personer så känns det inte okej. R&A har försökt att förstöra bilden av mig genom att läcka den här informationen och det gör mig förbannad. Därför har jag heller inga problem att berätta hur detta har misskötts.

Vad Schauffele tycker om testet är att om man testar 30 drivers så borde man kunna kosta på sig att testa allihop.

– Ja, det är det enda rätta enligt mig. Jag har inget emot att lämna in min driver om den inte är tillåten men nu kan det ju vara så att 125 spelare har otillåtna drivers att spela med, det kan väl inte vara rättvist? Jag vet att flera andra klubbor var otillåtna under testet.

Från R&A:s sida menar man att 30 spelare är ett bra urval och lagom många för att hinna utföra den här processen under en tävlingsvecka, säger en talesman för R&A enligt Golf Digest.

Enligt Golf Digests källor var det ytterligare minst två märken som hade otillåtna drivers i testet.

Schauffele inledde med 74 slag med sin nya driver men efter ronder på 65 och 69 är han bland de 20 främsta inför avslutningsronden.

Så här utförs testet.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ Åberg ikväll – möter Schauffele

The Bay behöver börja vinna matcher för att nå slutspelet.

Lista: Här är alla som är med i The Open

Gotterup, Høigaard, Schmid och Kim sista spelare in i fältet till Royal Portrush.

Schauffeles ånger

Världstrean: "Har varit ett ganska dåligt år om jag ska vara brutalt ärlig"

Se klippet: Så här svår är ruffen i U.S. Open

Det här är vad som väntar när spelarna missar fairway på Oakmont.