Hoppa till innehåll

Sandelin: ”En fin julklapp”

MAURITIUS. Se segerintervjun med Jarmo Sandelin.

CM Hellsten

Jarmo Sandelin lyckades spurta ikapp och förbi och vinna MCB Tour Championship – Mauritius. Triumfen i finalen på Staysure Tour innebär att veteranen från Stockholms Golfklubb är tillbaka i vinnarcirkeln för första gången på 18 år.

I segerintervjun som publicerades på Svensk Golfs Facebooksida sa Jarmo Sandelin så här:

– Det var 18 år sedan jag vann på touren – BMW Asian Open 2001. 18 års väntan är över. Det sköna är att det är just den här känslan som man tränar för – alla timmar man lagt på gymmet, drivingrangen och alla misslyckanden man har gjort under de här åren. Och så äntligen lyckas man hela vägen. Det är det här man ska komma ihåg till nästa gång – fantastiskt.

Hur mycket har du väntat på den här segern?

– 18 år är lång tid. Jag hade ett avbrott där jag inte spelade, men att vinna en tävling och veta att man slog de bästa som finns är en fantastisk känsla. Jag önskar att alla fick möjligheten att känna det här, men tyvärr är inte livet så enkelt. Nu ska jag bara att njuta – det här är en fin julklapp och se fram emot nästa år.

Se segerintervjun med Jarmo Sandelin:

https://www.facebook.com/svenskgolf/videos/560387271448653/

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.