Hoppa till innehåll

Sam Saunders leder Web.com-finalen efter 59:a

Sam Saunders ser ut att återta sitt kort till PGA Tour efter en imponerande 59-runda.

Jesper Johansson

För några veckor sedan förlorade Sam Saunders sitt PGA Tour-kort, då han slutade på plats 129 i FedExCup. De första 125 fick spela vidare på touren och det här innebar att Arnold Palmers barnbarn tvingas kvala för att hålla sig kvar i finrummet.

Den här veckan spelas Web.com Tour-finalen och Sam Saunders kunde knappast starta bättre.

Efter 18 spelade hål är han tolv under par efter en strålande 59-rond. Med en bogey (!) 13 birdies och fyra par skrev han in sig i historieböckerna, dessutom kan det göra att han återigen får spela på den främsta touren i USA.

För att få ett nytt kort till PGA Tour måste Sam Saunders sluta topp-25 i pengalistan under Web.com Tour-slutspelet. Inför den här tourfinalen var han på plats 24. Om han skulle vinna tävlingen slutar han på plats ett.

Henrik Norlander är ende svensk som är med i kvalet. Efter 18 spelade hål är han fyra under par, på en delad 34:e-plats. I och med det måste han spela upp sig rejält under säsongens sista tre rundor för att ta en av de åtråvärda topp 25-platserna. Just nu är han nämligen på plats 76.

Aktuell ställning kan du hitta här.

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Personbästa av Svensson i Kanada

Klättrar på FedEx Cup efter den delade fjärdeplatsen i RBC Canadian Open.

Följ svenskarnas segerjakt ikväll

Dubbla segermöjligheter på de stora tourerna.

PGA Tour går in i Australian Open

Australian Open får ett rejält lyft. PGA Tour ansluter till tävlingen i ett nytt samarbete med DP World Tour och Golf Australia.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf