Hoppa till innehåll

Sagström trivdes i blåsten

Madelene stod pall när många andra föll

Martin Strömberg

För en dryg vecka sedan var Madelene Sagström i ledningen efter 36 hål av ISPS Handa Women´s Australian Open. Då slutade hon på en delad 33:e plats.

Nu är hon längst upp igen, den här gången efter 54 hål av Pacific Bay Resort Australian Ladies Classic – Bonville.

Under en blåsig och allmänt svårspelad rond höll hon sig undan bogeys och med 68 slag klättrade hon upp till toppen.

– Jag hade riktigt bra tålamod idag och fattade tydliga beslut. Jag har haft samma game-plan hela veckan och kommer att fortsätta likadant i morgon, sa Sagström efter ronden.

Hon leder på sex under par, ett slag före norska Marianne Skarpnord, hemmaspelaren Hannah Green och spanjorskan Nuria Iturrios.

Efter sitt fantastiska 2016 då hon tog tre segrar och två andraplatser på Symetra Tour och vann Order of Merit överlägset har Sagström jobbat hårt för att etablera sig på LPGA, men segrarna har uteblivit.

Nu har hon chansen att ta en på Ladies European Tour.

– Jag försöker att inte lägga någon press på mig. Jag har haft en del erfarenhet av att vara uppe i toppen och jag ska bara göra mitt bästa, det handlar om att kunna njuta av situationen.

Många svenskor spelar bra på banan som ligger söder om Coffs Harbour på Australiens östkust. Daniela Holmqvist och Jenny Haglund delar sjundeplatsen, fyra slag bakom Sagström, medan Linnea Ström är på delad 15:e plats, sju slag bakom.

 

 

 

Sagström trivdes i blåsten

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Sagström jagar andra segern 2025

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sju svenskor utmanar världsettan i Los Angeles

Sagström i hetluften igen efter segern i Las Vegas.

Sagström och Stark fortsatt starka i Las Vegas

Svenskorna har tagit full pott hittills – en gruppspelsmatch återstår.

Toursvepet – Stark start för Stenson och Majesticks

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Toursvepet – Kaosscener i Skåne och Frankrike

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Felix Månsson