Hoppa till innehåll

Sagström jagar fransyska

Fyra slag efter inför kvalavslutningen

Martin Strömberg

Sakta men säkert närmar sig Madelene Sagström den ledande fransyskan Celine Boutier i finalkvalet till Ladies European Tour. Svenskan tog in två slag under fjärde ronden och är nu fyra slag efter Boutier med en rond kvar.

Sagström spelade stabilt och gjorde fyra birdies under sin bogeyfria rond. Hon är totalt 13 under par och delar andraplatsen med australiensiskan Celina Yuan.

– Mitt spel blir bättre och bättre och jag är nöjd så här långt. Jag ska gå ut och slå upp bollen så nära jag kan och ha kul tillsammans med min bror, sa Sagström efter fjärde ronden, som hon gick på 68 slag.

Och sista dagen kommer hon att få kämpa för att ta sig ifatt Boutier, som ju hamnade på andra plats i förkvalet som Sagström vann förra veckan.

– Alla är ju här för att vinna men om jag sätter för mycket press på mig själv spelar jag inte bra. Men självklart ska jag göra mitt bästa.

Inför sista ronden drog en kvalgräns som hamnade på fyra över par. Sju svenskor tog sig vidare till sista dagen och kommer därmed att få kategori 8 på LET.

Näst bästa svenska inför femte och sista ronden är Frida Gustafsson-Spång som gick ett under fjärde dagen och med sina sju under par totalt är hon på delad 13:e plats.

– Allt känns bra och imorgon är en ny dag med nya möjligheter, säger Gustafsson-Spång till Svensk Golf.

Svenskornas resultat:

d2) Madelene Sagström -13

d13) Frida Gustafsson-Spång -7

d19) Louise Larsson -5

d27) Cajsa Persson -3

d33) Emma Nilsson -2

d47) Josefin Odenring +2

d47) Sarah Nilsson +2

 

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Toursvepet – Tung svenskdag i USA

Följ de svenska tourspelarna runt om på världens golftourer.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Nyholm tvåa efter 64-rond

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om på världens golftourer.

Sagström jagar andra segern 2025

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Stark delad femma i Florida

Fyra svenskor klara för Tourfinalen i nuläget.

Sagström tolva inför slutronden

Sex slag bakom sydkoreanska inför sista ronden.