Hoppa till innehåll

Sagström i fortsatt tätstrid

Delar fjärdeplatsen inför sista ronden

Martin Strömberg

Det blev inte riktigt den moving-day som Madelene Sagström hoppats på men svenskan har ändå chansen att ta sin bästa placering hittills på LPGA-touren.

Hon slutade delad fyra i juni vid Meijer LPGA Classic i Michigan och nu är hon delad fyra inför avslutningsronden av Swinging Skirts LPGA Championship i Taiwan.

Avståndet upp till ledande sydkoreanskan Eun-Hee Ji är visserligen sju slag men upp till andraplatsen har svenskan bara ett slag.

Sagström gjorde en tidig birdie på andra hålet men under resten av ronden blev det två bogeys och resten par för 73 slag och tre under par totalt.

 

Sagström i fortsatt tätstrid

Den andra svenskan i startfältet, Pernilla Lindberg, hade också hon 73 slag tredje dagen och delar med sina fyra över par 39:e plats inför söndagens avslutning.

 

Sagström i fortsatt tätstrid

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.