Hoppa till innehåll

Sagström fem slag bakom Thompson

Svenskan i fin position inför avslutningen

Martin Strömberg

Efter regnavbrott och avkortad bana lyckades arrangörerna till sist få runt alla spelarna i Meijer LPGA Classic under lördagen.

Och svenska hoppet Madelene Sagström skötte sig fint under den ryckiga lördagen. Inför avslutningen är Sagström tio under par och på en delad elfteplats. Hon är fem slag bakom ledande amerikanskan Lexi Thompson.

– Jag har jobbat mycket med avspänning på banan och är nöjd med hur det fungerade idag. Jag har haft en tendens att överarbeta saker och tänka lite för mycket på banan men nu försöker jag att slappna av mer mellan slagen, berättade en nöjd Thompson.

Hon är 15 under par och leder med ett slag före en kvartett spelare bestående av Lee-Anne Pace, Jenny Shin, Sung Hyun Park och Brooke Henderson.

– Det var en jobbig dag med avbrott och regn men jag kom igång på slutet. Borde haft några birdies till men banan ville inte ge mig det. Förhoppningsvis får jag utdelning sista ronden istället, sa Henderson.

 

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.