Hoppa till innehåll

Så startar svenskarna andra dagen på Royal Portrush

Prognoserna förutspår en blöt rond för svenskarna

Martin Strömberg

Den andra dagen bjuder inledningsvis på fina förhållanden med sol och hyfsade temperaturer över Royal Portrush.

Tyvärr för svenskarnas del så ska det mulna på och komma regn under eftermiddagen, vilket inte låter så positivt eftersom alla tre svenskar spelar sent under fredagen.

Alex Norén är först ut av svenskarna och han har ju en delad tredjeplats efter första ronden att försvara.

Starttider för svenskarna:

14.04: (svensk tid) Alex Norén/Mike Lorenzo-Vera/Sam Locke

15.15: Graeme McDowell/Henrik Stenson/Xander Schauffele

16.43: Alexander Björk/Paul Waring/Luke List

 

Här är alla starttider.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.