Hoppa till innehåll

Så ser du Nordea Masters bäst

Det är dags för Nordea Masters på Hills GC. Tävlingens Tournament director, Claes Nilsson, berättar hur du får ut det mesta av ditt besök på den trånga golfbanan!

Jesper Johansson

Det vankas golffest på Hills GC när Nordea Masters spelas i veckan. En stor mängd biljetter är redan sålda och på den täta banan kommer stämningen bli god.

Claes Nilsson arbetar som Tournament director och han berätta inför tävlingen om de bästa platserna för den golfintresserade publiken. Det hål han tror kommer extra mycket publik är hål 12, ett kort par 4-hål.
– Det är mitt favorithål på banan. Jag tror att det spelas ungefär 250 meter och jag tror att ungefär 80 procent av spelarna kommer att gå för det. Och jag kan säga att det är mycket svårare än det ser ut, säger Nilsson.
– Man tror att man ska göra en birdie där men det är inte så lätt. Det ska bli ett väldigt kul hål att se på.

Se alla tips nedan:



Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

McIlroy försvarade titeln i The Masters

Tog sin sjätte majorseger, ett slag före Scheffler.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson

Åbergs fem bästa tävlingar 2024

Vi skildrar höjdpunkterna från första fulla PGA Tour-säsongen.

Oviss framtid för Scandinavian Mixed

Många frågetecken att reda ut inför kommande upplagor.

Roger Andersson

”Scandinavian Mixed är här för att stanna”

Arrangörerna sammanfattar årets tävling.