Hoppa till innehåll

Så ser du Nordea Masters bäst

Det är dags för Nordea Masters på Hills GC. Tävlingens Tournament director, Claes Nilsson, berättar hur du får ut det mesta av ditt besök på den trånga golfbanan!

Jesper Johansson

Det vankas golffest på Hills GC när Nordea Masters spelas i veckan. En stor mängd biljetter är redan sålda och på den täta banan kommer stämningen bli god.

Claes Nilsson arbetar som Tournament director och han berätta inför tävlingen om de bästa platserna för den golfintresserade publiken. Det hål han tror kommer extra mycket publik är hål 12, ett kort par 4-hål.
– Det är mitt favorithål på banan. Jag tror att det spelas ungefär 250 meter och jag tror att ungefär 80 procent av spelarna kommer att gå för det. Och jag kan säga att det är mycket svårare än det ser ut, säger Nilsson.
– Man tror att man ska göra en birdie där men det är inte så lätt. Det ska bli ett väldigt kul hål att se på.

Se alla tips nedan:



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åbergs fem bästa tävlingar 2024

Vi skildrar höjdpunkterna från första fulla PGA Tour-säsongen.

Oviss framtid för Scandinavian Mixed

Många frågetecken att reda ut inför kommande upplagor.

Roger Andersson

”Scandinavian Mixed är här för att stanna”

Arrangörerna sammanfattar årets tävling.

Grant och Norén avancerar – endast 20 damer vidare till helgen

”De kunde ha varit schysstare”, säger Alex Norén, imponerad av Linn Grant