Hoppa till innehåll

Så sänds säsongens sista major

Viasat Golf sänder säsongens sista major.

CM Hellsten

Anna Nordqvist kommer till start som titelhållare och med en bra form efter tränarbytet. I senaste avsnittet av Svensk Golf Podcast berättar hon om bragdsegern i fjolårets turnering.

2017 blev det en kaosartat inledning av Evian Championship där alla resultat från rond 1 ströks och tävlingen kortades ner till 54 hål.

Nordqvists succé efter tränarbytet: Fyra topp-10

Evian Championship spelas som vanligt på Evian Resort Golf Club som ligger förföriskt vackert vid randen av Alperna och alldeles intill Genevesjön.

Under tävlingen kommer TV-publiken att få se många storslagna vyer över anläggningen och omgivningen.

Holmqvist drabbad av bihåleinflammation

Fem svenskor finns med i Evian Championship: Anna Nordqvist, Caroline Hedwall som vann genrepet på LET, Pernilla Lindberg, Madelene Sagström samt Dani Holmqvist som drabbats av bihåleinflamnation.

Viasat Golf sänder Evian Championship som kommenteras av Tobias Bergman och expertkommentatorn Carin Hjalmarsson Koch.

Här är TV-tiderna: 

Torsdag 13/9: 11.00–14.00 och 15.30–18.30.

Fredag 14/9: 11.00–14.00 och 15.30–18.30.

Lördag 15/9: 12.00–17.30. 

Söndag 16/9: 10.30–16.00.


Mer från samma ämne

Läs också

The 153rd Open - Day Four
Tournytt

Sex spelare kvalificerade sig för The Open

Nu återstår bara två möjligheter att ta sig in i The Open på Royal Birkdale.

Genesis Scottish Open 2025 - Day Four
Tournytt

TourTempen – Årets roligaste tävlingar väntar

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

BMW International Open 2026 - Day Four
Tournytt

39-årig rookie vann på DP World Tour

Townsend avslutade snyggt i München.

Bytte putter efter rond ett – vann sin första major

Stark bästa svenska på delad 37:e plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

67-rond av Stark – klättrar på Hazeltine

Svenskan på elfteplats efter andra dagens näst bästa score.

Stark och Grant ett slag från ledning

Inledde starkt i svåra spelformen.

Lovande svenskstart i årets första major

Maja Stark och Linnea Ström öppnade med 69 slag i Houston. Även Linn Grant hänger med i toppskiktet.

Segerdoppet lever vidare – i en pool

Traditionen fortsätter i Chevron Championship – men nu i en ny, grund pool i Houston.