Hoppa till innehåll

Så sänds årets första major

Det är dags att vända dygnet. Så här sänds veckans majortävling!

Jesper Johansson

Äntligen är det dags. 13 månader sedan senaste majortävlingen ska vi i veckan få följa PGA Championship på TPC Harding Park.
Världens bästa spelare kommer att göra upp om tävlingen som Brooks Koepka har vunnit de två senaste gångerna. Om han lyckas även i år återstår att se, men med en uppåtgående formkurva är det inte alls omöjligt.

TPC Harding Park är belägen sydöst om San Franciscos stadskärna och eftersom den är belägen på USA:s västkust är det en rejäl kaffepanna som ska stå och puttra för att följa majortävlingen.

Viaplay och Viasat Golf visar veckans PGA Championship och de tre som kommer turas om att kommentera är Anders Sjöstrand, Pierre Fulke och Per-Ulrik Johansson.

Här är veckans TV-tider

Torsdag22.00–04.15
Fredag22.00–04.30
Lördag22.00–04.15
Söndag21.00–03.15

Tiderna ovan avser huvudsändningen med svenska kommentatorer. På Viaplay finns även en Featured Groups-ström.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

TV-tider: Så ser du årets sista major

Sju svenskor är på plats i Wales för AIG Women’s Open på Royal Porthcawl. Här är sändningstiderna.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trög svenskstart i majorn – Thitikul leder i Texas

Det var varmt och långsamt under första dagen av KPMG Women’s PGA Championship.

Maja Stark redo för nästa major – svenskornas starttider

Världssexan Maja Stark räds inte vindarna i norra Texas.

Sju svenskor i veckans majortävling

KPMG Women’s PGA Championship spelas torsdag till söndag på Fields Ranch East på PGA Frisco.

Då startar Åberg och Norén i PGA Championship

Ludvig Åberg spelar tillsammans med Jordan Spieth och Patrick Reed, medan Alex Norén får sällskap av Kurt Kitayama och Nic Ishee.

Svensk Golf