Jason Day var den spelare som under föregående säsong på PGA Tour tjänade mest slag mot fältet på greenerna.
Australiern tjänade i snitt 0,85 slag per runda mot sina medspelare på det kortast klippta gräset och enligt statistiken är det 0,5 slag mer än tvåan på den rankingen – Greg Chalmers.
Att tjäna så mycket på greenerna är förstås en stor fördel och kan vara avgörande i jakten på segrar.
Men majorvinnaren och forne världsettans puttingstatistik har inte kommit gratis.
Till PGA Tour meddelar Jason Day att han varje dag tillbringar 2,5 timmar på en övningsgreen.
”Jag älskar att putta. Jag älskar alla typer av puttar… Jag håller alltid på att putta, putta, putta, putta”.
Visa det här inlägget på Instagram
Ett inlägg delat av PGA TOUR (@pgatour)
Det kanske är svårt att bli lika bra på att putta som Jason Day är. Förutom den enorma ryggsmärtan många av oss glada amatörer skulle känna efter så pass mycket putträning är det inte helt lätt att få ihop tiden som krävs (17,5 timmar i veckan).
Men all träning man får till är bättre än den som uteblir. Och för att effektivisera din egen träning kan du inspireras av Golfskolan och deras puttövningar.
Här är några tips: