
Många var med all rätt imponerade över nyazeeländaren Ryan Fox under slutronden av The Open när 39-åringen vann sin första majortitel.
Utan att tveka tog han både med- och motgångar på söndagen och spelade så snabbt att kamerorna nästan inte hann med på slutet.
Mitt sätt att spela
– Det har alltid varit mitt sätt att spela och jag är glad att jag lyckades hålla mina rutiner under sluthålen. Se slaget och slå slaget, så har jag alltid spelat. Tar jag för lång tid på mig och tänker för mycket så börjar dåliga saker att hända. Jag fick bra nummer på vägen in så jag tvekade inte så mycket och är glad att jag slog dem hyfsat, sa en lycklig Champion Golfer of the Year.
Han avgjorde på sista hålet genom en sällsynt birdie på banans kanske tuffaste hål. Han slog en perfekt drive och en mycket fin järnnia upp till knappt fyra meter från hål. Genom skärmen såg putten stabil ut men enligt Fox var den allt annat än det.
Overkligt att den gick i
– Jag slog två perfekta slag på 18 men jag vet inte hur jag lyckades putta. Mina händer var överallt och jag försökte bara träffa bollen och få iväg den mot hålet, det är overkligt att den gick i.
Segern i The Open är ett bevis på att golf kan spelas på många olika sätt och att Ryan Fox är en populär segrare är det ingen tvekan om. Alla spelare som fick frågor om Fox efter segern hyllade hans sportmannaskap och spel. Ett bevis så gott som något.