Hoppa till innehåll

Ryu ny världsetta

Vann i Arkansas efter säker avslutning

Martin Strömberg

Ariya Jutanugarns tid som världsetta blev kort. Åtminstone den här gången.

Inatt tog sydkoreanskan So Yeon Ryu över positionen efter sin imponerande seger i NW Walmart Arkansas Championship.

– Det är verkligen en dröm som gått i uppfyllelse och jag kan knappt tro att det är sant. Det har varit ett av mina mål så länge, sa en lycklig Ryu, som gick sista ronden på 69 slag.

Det var Ryus femte seger på LPGA och den andra i år. 

Hon utmanades i första hand av thailändskan Moriya Jutanugarn och Amy Yang som båda slutade 16 under par och två bakom Ryu.

– Det blir min första vecka som världsetta och jag vet att pressen kommer att öka. Men jag tror att jag kan hantera det, sa Ryu.

Anna Nordqvist avslutade vasst med en rond på 65 slag (-6) och klättrade till en delad 25:e plats. Dani Holmqvist avslutade också bra med 67 slag och blev delad 35:a.

 

Ryu ny världsetta

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Nya majorrekord tog Lee6 till täten

Avslutade med fyra raka birdies för 61 slag i Evian Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Minns ni Nordqvists underbara seger?

År 2017 är förmodligen ett år som Anna Nordqvist sent glömmer. Hon inledde säsongen strålande och vann Bank of Hope Founders Cup redan i mars efter att ha gått på 61 slag tredje ronden. Men veckan innan U.S. Women´s Open drabbades hon av körtelfeber och sjukdomen hängde sig kvar och gav svenskan besvär under stora &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/minns-ni-nordqvists-underbara-seger/">Continued</a>

Dominant seger för Nelly Korda – ny världsetta

Efter en imponerande tävling i Atlanta kunde 22-åriga Nelly Korda, likt Jon Rahm förra veckan, både vinna sin första majorseger och ta över som ny världsetta.

Svenskorna visar fin majorform

Jagar topplaceringar under sista dagen i svårscorade förhållanden.

Feng tog första segern på två år

Vann i Wisconsin på 29 under par

Martin Strömberg