Louise Rydqvist, 25, tappade visserligen två slag mot ledningen men är fortfarande i en fin position inför söndagens avslutning av Aramco Korea Championship.
Fyra bakom inför sista ronden
Svenskan gick runt på 70 slag (-2) efter tre birdies och en bogey på lördagen och med nio under par är hon delad sexa, fyra slag bakom ledande japanskan Miyu Yamashita som är tretton under.
Yani Tseng från Taiwan är tvåa på tolv under par med fransyskan Celine Herbin-Marshall på ensam tredjeplats på elva under par.
Rydqvist är inför veckans tävling i Korea på plats 50 på Order of Merit men då den här tävlingen är en av dem med högst prissumma under året kan en topplacering bära ganska långt upp på rankingen för Rydqvist.
Hon har som bäst en delad fjärdeplats under säsongen
68 slag av Arwefjäll
Kajsa Arwefjäll är redan högt upp på Order of Merits sjätteplats och hon spelade bra under tredje ronden där hon noterade 68 slag (-4). Arwefjäll hade dock en mindre bra rond på fredagen (75 slag) och är med sina fyra unber par sammanlagt på delad 31:e plats.
Moa Folke delar 58:e plats på ett över par.