Efter en öppningsrond på 70 slag följde Louise Rydqvist, 25, upp med en bogeyfri 67-rond, fem under par, under fredagens spel i Aramco Korea Championship.
Med totalt sju under par är Rydqvist delad tvåa tillsammans med sydkoreanskan Sung Hyun Park. Duon är två slag bakom ledande Miyu Yamashita från Japan.
Rydqvist gjorde fem birdies under fredagen.
– Det var riktigt stabilt från början till slut. Jag njöt verkligen av det. Jag spelade i en härlig grupp där vi hade väldigt roligt, och jag kände att jag hela tiden var mentalt närvarande. Det är nyckeln till bra scorer, säger Rydqvist till Ladies European Tour.
”Man måste träffa många fairways”
Svenskan berättar att banans snabba greener ställer stora krav på spelet från tee.
– Man måste verkligen träffa många fairways för att kunna attackera greenerna. De är så hala och snabba, och några av dem är riktigt hårda. Så det gäller att först få bollen på fairway och sedan få igång puttern. Det är vad som krävs.
Det är första gången Rydqvist tävlar i Sydkorea, och hon trivs med både banan och förutsättningarna.
– Det är första gången jag är i Korea, men det går att göra bra scorer här och jag trivs verkligen. Spelet kändes ganska bra. Jag behövde bara få ordning på jetlagen och återhämtningen, vilket jag tycker att jag lyckades ganska bra med. Nu försöker jag bara vara närvarande under helgen och ser verkligen fram emot den.
Rydqvist ligger på 50 plats på Ladies European Tours Order of Merit. Hennes bästa resultat under debutsäsongen är en fjärdeplats.
Tre svenskor vidare
Även Kajsa Arwefjäll och Moa Folke får spela vidare i tävlingen. Båda är på par efter två ronder och delar 48 plats.
Arwefjäll är den högst rankade svenskan på Ladies European Tours Order of Merit, där hon ligger sexa.
Andrea Lignell missade kvalgränsen med ett slag efter att ha slutat på två över par, medan Corinne Vidén slutade på åtta över par.
Klicka här för veckans ledartavlor.