Hoppa till innehåll

Rose halvvägs mot titelförsvar

Leder med två slag i Turkiet

Martin Strömberg

 

Ifjol vann Justin Rose Turkish Airlines Open efter en fantastisk avslutningsrond på 65 slag.

I år får han finna sig i att leda fältet inför sista två ronderna efter att ha inlett med just två 65:or och tolv under par totalt.

Engelsmannen fortsätter sin fina form med fem topp-fem senaste sex starterna.

– Jag måste fortsätta att spela. Precis som jag hämtade in försprånget ifjol kan någon annan göra det i år, sa Rose efter sin andra rond.

Två slag bakom Rose lurar segraren från två år sedan, danske Thorbjörn Olesen, tillsammans med engelsmännen Tom Lewis och Danny Willett.

Willett som vann Masters 2016 har sedan dess haft en tung period. Nu verkar han äntligen på rätt väg igen.

– Kroppen har inte känts så här bra på fyra, fem år och jag har jobbat väldigt hårt för att få bitarna på plats igen, sa Willett efter sin rond på 65 slag.

De svenska spelarna har inte riktigt fått det att lossna på Regnum Carya och bäst hittills är Marcus Kinhult på en delad 39:e plats, tio slag bakom Rose.

Joakim Lagergren är delad 45:a efter att bland annat ha gjort en albatross på det tolfte hålet, Joakims tredje hål för dagen. Det var den sjätte albatrossen hittills den här säsongen på Europatouren.

Alexander Björk är delad 53:a på par totalt och Jens Dantorp delad 58:a. 

 

 

Rose halvvägs mot titelförsvar

TV: Hustaket fungerar som tee


Stenson om tourfinalen: ”Hoppas”

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.