Hoppa till innehåll

Rory McIlroy: ”Vi spelar för att skriva historia”

Rory McIlroy gör sitt åttonde Ryder Cup 2025 och är Europas stora stjärna. Inför matchen på Bethpage Black talar han om drömmen om att bryta USA:s hemmadominans.

Europa ställer upp med nästan samma lag som i Rom 2023. Elva av tolv spelare är kvar, något Rory McIlroy, 36, menar stärker sammanhållningen:
– Vi vet vad som väntar och vi vet våra roller. Det ger oss chansen att verkligen utmana. Vi spelar för att skriva historia, säger McIlroy när han möter media på Bethpage Black dagen före Ryder Cup startar.

Sedan 2012 (då Europa bortavann på Medinah) har hemmanationen alltid vunnit Ryder Cup – oftast med klar marginal. McIlroy är tydlig med vad som står på spel:
– Det lag som bryter den sviten kommer att ses som ett av de största i Ryder Cups historia.

Bortautmaningen

McIlroy erkänner att han tidigare haft svårt att hitta rätt balans i samspelet med amerikanska publiken.
– På Hazeltine engagerade jag mig för mycket, på Whistling Straits för lite. I år handlar det om att använda energin från publiken på rätt sätt. Alla i laget måste hitta sin egen balans.

McIlroy minns sitt första Ryder Cup 2010 på Celtic Manor, där en känslosam hälsning från Seve Ballesteros fick honom att inse lagets betydelse.
– När jag såg hur mycket det betydde för alla insåg jag vad Ryder Cup är för Europa.

Han framhåller också att de mest minnesvärda ögonblicken i hans karriär kommer från Ryder Cup – även om de individuella titlarna är det han är mest stolt över.
– Att vinna Ryder Cup på bortaplan vore en av mina största prestationer i karriären. Jag vill sätta blå poäng på tavlan. Det spelar ingen roll vem motståndaren är.

Rory McIlroys matchfacit i Ryder Cup är 16 vinster, 13 förluster och fyra delningar. Han har spelat i alla Ryder Cup sedan 2010 och vunnit med Europa fem gånger.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport (endast fredag)
  • 22 sep., måndag
    • 21:00 Presskonferens, Bradley och Donald
  • 23 sep., tisdag
    • 14:00 Presskonferens, Keegan Bradley
    • 16:15 Presskonferens, Luke Donald
  • 24 sep., onsdag
    • 13:45 Presskonferenser, spelare
    • 22:00 Öppningsceremoni
  • 25 sep., torsdag
    • 13:55 Presskonferenser, spelare
    • 22:00 Spelare och par för fredagens första fyra matcher
  • 26 sep., fredag
    • 12:00 Breakfast at Bethpage
    • 13:00 Foursome, Huvudsändning
    • 13:00 Foursome, Featured Group
    • 19:00 Fyrboll, Huvudsändning
    • 19:00 Fyrboll, Featured Group
  • 27 sep., lördag
    • 12:00 Breakfast at Bethpage
    • 13:00 Foursome, Huvudsändning
    • 13:00 Foursome, Featured Group
    • 19:00 Fyrboll, Huvudsändning
    • 19:00 Fyrboll, Featured Group
  • 28 sep., söndag
    • 16:00 Breakfast at Bethpage
    • 18:00 Singlar, Huvudsändning
    • 18:00 Singlar, Featured Group

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

golfspelaren Eddie Pepperell i mjuk golftröja och vit golfkeps
Tournytt

Pepperell om LIV: ”En dörr som bara går åt ett håll”

Kritisk till att LIV-spelare får tillträde till DP World Tour – men inte tvärtom.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.