Hoppa till innehåll

Rory McIlroy tillbaka: ”Behövde en paus”

Gör första starten sedan besvikelsen i The Masters.

Rory McIlroy var en av favoriterna till att vinna The Masters i april. Istället missade han kvalgränsen efter 72 och 77 slag på Augusta National. Han pratade inte med media efteråt och lämnade anläggningen. Ett par dagar senare stod det klart att han hade dragit sig ur den upphöjda PGA Tour-tävlingen (större prispott) RBC Heritage som spelades veckan efter The Masters. Enligt uppgift kostade det honom 3 miljoner dollar i böter. Toppspelarna förväntas spela alla upphöjda tävlingar och får bara missa en av dem. Det hade McIlroy redan gjort då han inte spelade Tournament of Champions i januari. 

”Behövde en paus”

Den här veckan är Rory McIlroy tillbaka och spelar veckans Wells Fargo Championship, som också är en upphöjd tävling. 
– Jag behövde en paus för mig själv. Såklart på grund av besvikelsen på Augusta och att det har varit 12 väldigt mentalt påfrestande månader. Så det var skönt att bara stänga av och försöka komma bort från det, säger McIlroy till Golf Channel. 

Nordirländaren spelar de två första varven tillsammans med Matt Fitzpatrick och Jason Day.
– Det är skönt att vara tillbaka. Jag känner mig fräschare och på ett bättre ställe mentalt. Det är fortfarande en massa golf kvar att spela och tre majors och jag behövde inse det och sätta allt i rätt ordning så att spelet ska fungera, säger McIlroy. 

Tre svenskar finns också med i Wells Fargo Championship – David Lingmerth, Alex Norén och Henrik Norlander.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

McIlroy vill se böterna betalda – markerar inför Dubai

Rory McIlroy leder fältet i Dubai och uppmanar Jon Rahm och Tyrrell Hatton att betala sina böter.

Spansk seger efter Lowrys misstag

Irländaren tappade segern efter att ha slagit från bunkern till vattenhindret.

Martin Strömberg