Hoppa till innehåll

Rory McIlroy: ”Tiger lärde mig att vara hänsynslös”

Inför veckans Irish Open berättade Rory McIlroy att han lärt sig en viktig sak av Tiger Woods: Att våga vara en hänsynslös vinnare.

Jesper Johansson

Rory McIlroy har vunnit fyra majortävlingar, varit världsetta och har nio segrar på PGA Tour samt nio segrar på European Tour utan att räkna in majorvinster.

En enastående bedrift av en spelare som bara är 28 år. Inför veckans tävling sa världsfyran att hans framgång till stor del beror på en lärdom han fått av Tiger Woods.
– Det handlar om att inse att det är okej att vara en vinnare. Det är okej att ha den inställningen och det är okej att vara lite självisk, sa McIlroy under en presskonferens.
– Jag antar att jag verkligen insåg det när Tiger Woods var inblandad i den där skandalen 2009 och sedan kom tillbaka till touren. Det snackades mycket om honom, men han lyckades vara med och tampas om segern i The Masters, och publiken älskade det. Publiken älskade att han kunde vinna tävlingen och att han var en vinnare.

Efter bråket: McIlroy slutar twittra

Där och då insåg Rory McIlroy en viktig sak som han fortfarande strävar efter:
– Alla gillar en vinnare. Folk gillar människor som är framgångsrika, och det är okej att vara en av dem. Det är okej att vara hänsynslös i kampen om titlar.
– Man behöver inte få dåligt samvete för det. Du behöver inte känna dig självisk, det handlar om att du vill vinna. Det är därför vi är här ute och spelar och tränar så mycket som vi gör. Alla vill vinna och få en plats i historieböckerna.

Mer från samma ämne

Läs också

tiger woods i röda golfkläder
Tournytt

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

golfspelare, golfklubba, golfkläder
Tournytt

Ny ledare på listan ingen (?) vill toppa

Denny McCarthy är ny rekordhållare på PGA Tour – Alex Norén är trea.

teekula på golfbana med grönt gräs
Tournytt

TourTempen – Touren har tappat identitet

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

McIlroys oro – ryggproblem inför Masters

Bröt på Bay Hill med kramper i ryggen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bridgeman: ”Kunde inte känna mina händer”

Förstagångssegraren beskriver nervositeten på sluthålen.

Han blev årets spelare – trots McIlroys supersäsong

Rory McIlroy skrev historia 2025, men spelarna röstade fram en annan vinnare av Seve Ballesteros Award.

Reed utmanar McIlroy

"Har alltid drömt om att komma hit som amerikan och vinna"

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.